Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Pansiyonlu Okullarda Afetlerden Korunma Bilinci Eğitimi

Pansiyonlu Okullarda Afetlerden Korunma Bilinci Eğitimi

FAALİYETİN AMACI

Afetlerin neden olabileceği zararları en aza indirmek ve hatta bazılarını ortadan kaldırmak, afetlerle iç içe yaşayan bir toplum olmanın bilinciyle önlem alma ve zarar azaltma kültürünü geliştirmek, bu alanda eğitim faaliyetlerini hızlandırmak ve pansiyonlu okulların tümüne ulaştırmak amacıyla "Afetlerden Korunma Bilinci" eğitimleri başlatılmıştır.

 

FAALİYETİN GENEL DEĞERLENDİRMESİ

Ülkemizde son yıllarda yaşanan afetler, afete yönelik yaklaşımlarda eğitimin önemini ortaya koymuştur. Bu afetler sonrasında yaşanan felaketler ve uluslararası gelişmeler doğrultusunda afet eğitimi yeniden ele alınmıştır. Afetlere karşı hazırlıklı olmak hayati önem taşımaktadır. Afetler oluşmadan önce önlem alma faaliyetlerini içeren "risk azaltma" ve "hazırlıklı olma" çalışmaları hız kazanmıştır. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışma ve devamında yapılacak akran eğitimi ile okullarımızda oluşturulacak bilince katkı sağlayacaktır.

Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kızılay Derneği arasında imzalanan protokol gereği, Türk Kızılayı afet eğitimi uzmanlarınca Genel Müdürlüğümüze bağlı pansiyonlu okullarda görev yapan yöneticilere, nöbetçi belletmen/belletmenlere yönelik afet eğitimleri yapılmıştır. Bu çerçevede  Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Çankırı, Bolu, Amasya, Tokat, Erzincan, Erzurum, Muş ve Van illeri öncelenerek 11 Şubat 2021 tarihinde başlatılan eğitimlerde "Deprem ve Korunma Bilinci, Kütle Hareketleri (Heyelan, Sel, Çığ ve Korunma, Orman Yangınları ve Korunma Bilinci" konularında bilgi verilmiştir.

11 Şubat 2021 tarihinde başlatılan ve 8 Haziran 2021 tarihinde sona eren eğitimler her perşembe günü iki oturum halinde çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir.

Eğitimlere çevrim içi olarak katılım sağlayan katılımcılara eğitim öncesi ön test; eğitim sonrası son test uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre katılımcılara sertifika verilecektir. Ayrıca katılımcıların aktif olarak soru sorması sağlanarak bilgi paylaşımı yapılmıştır.

Türk Kızılayı uzmanlarınca verilen eğitimlere 33 ilde Genel Müdürlüğümüze bağlı pansiyonlu okullarda görev yapan toplam 7.364 yönetici ve nöbetçi belletmen/belletmen katılım sağlamıştır. 

"Afetlerden Korunma Bilinci" eğitimlerinin 2021 -2022 eğitim öğretim yılında eğitim yapılamayan diğer illeri kapsayacak biçimde devam etmesi planlanmaktadır.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.