Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim Kampüsü Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Katıldığı Törenle Açıldı

Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim Kampüsü Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Katıldığı Törenle Açıldı

Ankara'nın Çankaya ilçesinde yapımı tamamlanan eğitim kampüsüne Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adı verildi. Anaokulu, bilim sanat merkezi, fen lisesi ve kız öğrenci pansiyonundan oluşan kampüs, Prof. Dr. Aziz Sancar'ın, Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer'in ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank'ın katıldığı törenle açıldı.

Millî Eğitim Bakanlığının nice Aziz Sancarlar yetiştirmek için eğitimde kitleselleşmeyi, kapsayıcılığı artırmak için yatırımlar yaptığını aktaran Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özellikle son 20 yılda eğitimde büyük dönüşümlerin yaşandığını kaydetti.

Adının verildiği eğitim kampüsünün açılış töreninde konuşan Prof. Dr. Aziz Sancar ise "Bilimi aşk için, merak için, tüm insanlığa faydalı bir şeyler yapmak için yaptım ama gerçekten bu ülkemin bana verdiği bir değer. Hissiyatımı nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum. Tek söyleyeceğim şu, bana verdiğiniz bu değere layık olmaya çalışacağım. Bu yaşımda hâlâ iyi işler yapabilirim ve Türk bilim insanları yetiştirmeye çalışacağım. Böylelikle Türkiye'ye ve Türk dünyasına inşallah borcumu öderim." ifadelerini kullandı.

Ar-Ge merkezi olarak tasarlanan kampüste 3 farklı eğitim birimi bir arada bulunmaktadır. Öğrencilerin bilimsel yaşama adım atacakları, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunabilecekleri, akademik olarak başarılı olan ve bilim insanları yetiştirmek için kurgulanmış fen lisesinde 12 derslik, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları, bilişim teknolojileri sınıfı, müzik atölyesi, 4 bin kitap kapasiteli kütüphane, çok amaçlı salon, tam donanımlı revir bulunmaktadır. İlkokul 2'nci sınıftan 12'nci sınıfa kadar tüm öğrenci gruplarının bir arada bulunabileceği BİLSEM'de 14 derslik, biyokimya, mekatronik, havacılık-İHA-dron, dörtel tasarım ve animasyon, filoloji, arkeoloji, yaratıcılık ve yazarlık atölyeleri bulunmaktadır. 3-5 yaş okul öncesi öğrenci grubu için yapılan Anaokulu ise 4 derslik ve yemek salonundan oluşmaktadır.

Kampüste ayrıca 30 odalı 90 öğrenci kapasiteli jimnastik salonu, seminer ve sinema salonu, 2 adet kütüphaneli etüt odası, lobi dinlenme salonu, 120 kapasiteli yemekhane ve tam donanımlı kız öğrenci pansiyonu yer almaktadır.

Eğitim kampüsü gelecek nesillerimizin, ülkemizin yetiştirmiş olduğu çok önemli bir bilim insanı olan Prof. Dr. Aziz Sancar'ı tanımasını, onun başarı hikâyesini örnek alarak nice Aziz Sancarların yetişmesini sağlayacaktır.

17-02-202217-02-202217-02-202217-02-202217-02-2022

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.