Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

SINIF İÇİ ALTERNATİF ÖLÇME DEĞERLENDİRME TEKNİKLERİ ÖĞRETMEN REHBER KİTAPLARI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

SINIF İÇİ ALTERNATİF ÖLÇME DEĞERLENDİRME TEKNİKLERİ ÖĞRETMEN REHBER KİTAPLARI HAZIRLIK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Genel Müdürlüğümüzün UNICEF iş birliği ile yürüttüğü "Sınıf İçi Alternatif Ölçme Değerlendirme Teknikleri Öğretmen Rehber Kitabı" çalışmaları devam ediyor.

Daha öncesinde fizik, kimya, biyoloji ve matematik dersleri için hazırlanan ve OGM Materyal adresinde (https://ogmmateryal.eba.gov.tr/kutuphane/sinif-ici-degerlendirme) yayımlanan "Sınıf İçi Alternatif Ölçme Değerlendirme Teknikleri Öğretmen Rehber Kitabı"nın sosyal bilimler ve İngilizce alanları için hazırlama çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, felsefe ve İngilizce derslerine yönelik beş ayrı "Sınıf İçi Alternatif Ölçme Değerlendirme Teknikleri Öğretmen Rehber Kitabı"nın hazırlık çalışmaları 24-28 Nisan 2023 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam'da gerçekleştiriliyor.

Genel Müdürlüğümüz Öğretim Materyalleri ve İçerik Geliştirme Daire Başkanı Dr. Yasin ELÇİ'nin başkanlığında yürütülen "Sınıf İçi Alternatif Ölçme Değerlendirme Teknikleri Öğretmen Rehber Kitabı" Çalıştayı Millî Eğitim uzmanları ve 86 öğretmenin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Çalıştayda hazırlanan rehber kitaplar ile biçimlendirici değerlendirmeye olanak sağlayan alternatif ölçme değerlendirme yöntemlerinin kullanımı konusunda öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesi; kullanılan alternatif ölçme değerlendirme yöntemlerinden performans görevi, portfolyo, proje ve posterin puanlanmasında kullanılan kontrol listesi, dereceleme ölçeği gibi puanlama araçlarının geliştirilmesi ve kullanımı konusunda öğretmen yetkinliğinin güçlendirilmesi, etkin bir geri bildirim süreci oluşturma ve öğrenme sonucunun değerlendirilmesinden ziyade öğrenme sürecinin değerlendirilmesi amaçlanıyor.

 

28 Nisan Cuma günü Sınıf İçi Alternatif Ölçme Değerlendirme Teknikleri Öğretmen Rehber Kitapları Hazırlık Çalıştayı'nda süreç içerisinde gelinen nokta ile sonuçlar değerlendirilerek çalışmalar tamamlanacak.

26-04-202326-04-202326-04-202326-04-202326-04-202326-04-202326-04-2023

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.