Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"SINIF İÇİ ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME" KONULU HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSU ERZURUM'DA GERÇEKLEŞTİRİLİYORSınıf içi değerlendirme düzey belirlemeye dönük değerlendirmeden çok biçimlendirici değerlendirme çerçevesinde gerçekleştirilen değerlendirme biçimidir. Sınıf içi değerlendirme uygulamalarının odak noktası öğrenme sürecini desteklemektir.

Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda görev yapan Türk dili ve edebiyatı, coğrafya, tarih, felsefe ve İngilizce dersi öğretmenlerine "Sınıf İçi Ölçme ve Değerlendirme" konulu hizmet içi eğitim gerçekleştiriliyor.

28 Ağustos 2023 Pazartesi günü Erzurum Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü ve Akşam Sanat Okulunda Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı Ömer SARICA'nın açış konuşmasıyla başlayan "Sınıf İçi Ölçme ve Değerlendirme" kursuna Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda görev yapan 81 ilden 190 öğretmen katılım sağlıyor.

Eğitimlerle katılımcı öğretmenlere süreç odaklı ölçme değerlendirme kapsamında alternatif ölçme değerlendirme yöntemleri konulu eğitimlerin verilmesi, yaygınlaştırılması ve Genel Müdürlüğümüzce 9-12. sınıflara yönelik olarak hazırlanan "Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitapları"nın tanıtımının yapılarak kullanımının sağlanması amaçlanmaktadır.

"Ölçme ve Değerlendirme İle İlgili Temel Kavramlar", "Ölçme Araçlarında Bulunması Gereken Nitelikler", "Geleneksel Ölçme ve Değerlendirme Yöntemleri" ile "Alternatif (Tamamlayıcı) Ölçme Değerlendirme Yöntemleri" konularında genel eğitimlerin verilmesinin ardından eğitim çalışmaları zümre bazında atölye çalışmalarıyla devam edecek.

Atölye çalışmalarında ilgili derslerin öğretim programlarında yer alan kazanımlara yönelik olarak kazanımların bilişsel düzeylerinin belirlenmesi, bu kazanımlara uygun geleneksel ve alternatif (tamamlayıcı) ölçme araçlarının geliştirilmesi, geliştirilen ölçme araçlarına geri bildirimlerin verilmesi çalışmaları yürütülecek.

Millî Eğitim Uzmanları Dr. Ahmet YILDIRIM ve Dr. Rıza MEMİŞ ile Öğretmen Dr. Özlem AKSU'nun eğitim görevlisi olarak katıldığı "Sınıf İçi Ölçme ve Değerlendirme" hizmet içi eğitim kursu 1 Eylül 2023 Cuma günü yapılacak değerlendirme toplantısının ardından tamamlanmış olacak.

 

30-08-202330-08-202330-08-202330-08-202330-08-202330-08-2023

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.