Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN "OKU-YORUM, YAZI-YORUM" PROJESİ TAMAMLANDI

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN

Genel Müdürlüğümüze bağlı sosyal bilimler liselerimizde öğrenim görmekte olan öğrencilerimizin eleştirel okuma ve yaratıcı yazarlık konularında aktif faaliyet gösterebilecekleri bir alan oluşturmak amacıyla Ekim 2022'den itibaren yürütülen "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesi faaliyetleri yaratıcı yazarlık atölyesi çalışmaları kapsamında ürün oluşturma ve değerlendirme süreci ile tamamlandı.

Sosyal bilimler liseleri öğrencileri ve danışman öğretmenlerinin katılımıyla yürütülen proje ile öğrencilerimizin akademik başarılarına katkı sağlayan sosyal ve duygusal beceriler; görev performansı, duygu düzenleme, iş birliği, açık fikirlilik, üst düzey düşünme ve başkalarıyla etkileşimde olma becerilerinin gelişimine katkı sunulması ve eleştirel okuma becerisine sahip genç yazarların yetiştirilmesi hedeflenmişti.

2022-2023 eğitim öğretim yılı içinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilen projenin birinci aşamasında; eleştirel okuma yöntem ve tekniklerine yönelik eğitim seminerlerinin gerçekleştirilmesi, ortak olarak belirlenen kitapların okuma süreçlerinin yürütülmesi, okunan her kitap için eleştirel okuma grup çalışmasının yapılması, yazar/akademisyen buluşmalarının planlanması ve gerçekleştirmesi, öğrencilerin okudukları kitaplara yönelik değerlendirme yazılarını oluşturmaları ve grup arkadaşlarıyla paylaşımları süreçleri yürütülmüştü. 

Mart ayında başlayan projenin ikinci aşaması ile yaratıcı yazarlık çalışmaları kapsamında öğrencilerin dil becerilerinin geliştirilmesi yanında yazarlığı kişisel gelişimlerine katkı sunacak tematik bir sanat olarak algılamalarına yardımcı olmak, sosyal bilimler liseleri öğrencileri arasından yeni kalemlerin yetişmesine destek sağlamak amacıyla şiir ve deneme türünde ürün oluşturma faaliyetleri gerçekleştirildi.

Yaratıcı yazarlık faaliyetleri kapsamında yürütülen süreçte Genel Müdürlüğümüze bağlı sosyal bilimler liselerinden projeye katılan 930 öğrenci şiir ve deneme türünde yazdıkları eserlerle kendi okullarında değerlendirmeye katılmış, okul birincisi olan öğrencilerimizin ürünleri danışman öğretmenleri tarafından okulların resmî mail adresleri üzerinden Genel Müdürlüğümüze iletilmişti.

Sosyal bilimler liselerinden gelen okul birinciliği almış şiir ve deneme türündeki eserlerin Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan seçici komisyon marifetiyle yapılan değerlendirme süreci sonucunda:                                                                                                                                                

şiir türünde;

Gümüşhane Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Beyza BOSTAN 1.'lik,

Tekirdağ Belediyesi Mehmet Serez Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Doğa GÜNDÜZ 2.'lik,

Siirt Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Tuğçe BULUT 3.'lük aldı.

deneme türünde ise;

Şırnak Fatih Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Dilan BERK 1.'lik,

Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sena PALA 2.'lik,

İzmir Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Gülberen AKBIYIK 3.'lük aldı.

2022-2023 eğitim öğretim yılı ekim ayından itibaren eleştirel okuma süreciyle başlayarak yürütülen projeye; katılım sağlayan tüm öğrencilerimize, danışman öğretmenlerimize ve sosyal bilimler liselerimizin okul müdürlerine teşekkür ederiz. Yarışmada dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.