Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNDE ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERİMİZ 12 MART ETKİNLİKLERİNE "ÂKİF 'İN SÖZÜ, CUMHURİYETİN 100' Ü" TEMALI DİJİTAL GAZETE YARIŞMASI İLE KATILIYOR

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNDE ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERİMİZ 12 MART ETKİNLİKLERİNE

Milletlerin tarihlerinde vatanını, milletini yücelten milletinin istikbaline yön veren unutulmayacak fikir ve dava adamları vardır. Tarihimize yön veren önemli dava adamlarından biri de Mehmet Akif Ersoy'dur. Mehmet Akif Ersoy ve büyük eseri İstiklâl Marşı, her yıl "12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" etkinlikleri kapsamında yurt genelinde ve yurt dışı temsilciliklerimizde geniş kapsamlı programlarla kutlanmaktadır.

2023 yılında, 12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü kutlama etkinlikleri "Akif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100' ü" ortak teması ile gerçekleştirilecek.

İstiklâl Marşı'mızın şairi Mehmet Akif Ersoy'un şair kişiliği, birleştirici ve bütünleştirici yönü, vatan, millet sevdası ile İstiklâl Marşı'nın öğrencilerde oluşturduğu millî, manevi duygu, düşünce ve heyecanların paylaşılacağı ortamların oluşturulması, içeriklerin hazırlanması hedefi doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzce çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Genel Müdürlüğümüzce, İstiklâl Marşı'mızın şairi Mehmet Akif Ersoy'un vatan, millet sevdası ile İstiklâl Marşı'nın öğrencilerde oluşturduğu millî / manevi duygu ve düşüncelerin paylaşılacağı ortamların, içeriklerin oluşturulması hedefleri doğrultusunda "Sosyal Bilimler Liseleri Akif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100' ü Dijital Gazete Yarışması" düzenlendi.

Öğrencilerimizin bilimsel düşünme, araştırma yapma, analitik düşünme ve medya okuryazarlığı konularında beceri geliştirebilmelerine destek ve ortam sağlamak amacıyla 13 Ocak 2022 tarihi itibari ile başlayan "Sosyal Bilimler Liseleri Akif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100' ü Dijital Gazete Yarışması" ürün oluşturma süreci 24 Şubat 2023 tarihine kadar devam edecek.

Öğrenciler tarafından yarışma için hazırlanan dijital gazeteler, okul yöneticileri tarafından seçici kurula iletilmek üzere yarışma şartnamesinde paylaşılan mail adresine gönderilecek. Seçici kurul marifetiyle yapılacak değerlendirme sürecinin ardından yarışma sonuçları 12 Mart kutlama etkinlikleri kapsamında Genel Müdürlüğümüz tarafından ilan edilecek.

Yarışmaya bireysel ya da grup olarak katılabilecek olan öğrencilerimiz; okul yöneticilerinin izni ve bilgisi dâhilinde Üniversitelerin Güzel Sanatlar, İletişim ve Basın Yayın, Gazetecilik bölümlerinde görev yapan öğretim görevlisi / öğretim üyelerinden danışmanlık alabilecekler.

Genel Müdürlüğümüze bağlı sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören öğrencilerimiz, şiirlerinde millî ve manevi duyguları ön plana çıkaran İstiklâl Marşı'mızın şairi Mehmet Akif Ersoy ve bağımsızlığımızın sembolü millî marşımızla ilgili bilgi ve birikimlerini hazırlayacakları dijital gazetelerle paylaşma imkânı bulacaklar.

Yarışma şartnamesi için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.