Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

SÜREÇ ODAKLI SINIF İÇİ DEĞERLENDİRME VİDEOLARI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMEN KÜTÜPHANESİNDE ERİŞİME AÇILDI

SÜREÇ ODAKLI SINIF İÇİ DEĞERLENDİRME VİDEOLARI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMEN KÜTÜPHANESİNDE ERİŞİME AÇILDI

Genel Müdürlüğümüzce biyoloji, fizik, kimya ve matematik branşları için hazırlanıp OGM Materyal web sitesi "Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi"nde yayımlanan sınıf içi değerlendirme öğretmen rehber kitapları ile öğretmenlerimizde süreç odaklı değerlendirme anlayışının geliştirilmesi amaçlandı. Bununla hem süreç odaklı değerlendirmenin mantıksal gerekçesinin hem de bahsedilen branşlara yönelik rehber kitaplarda yer alan örnek ölçme araçlarının sunulduğu süreç odaklı sınıf içi değerlendirme videoları da öğretmenlerimize ilgili konuda rehberlik etmesi için "Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi"nde yayımlandı.   

Sınıf içi değerlendirmede süreç odaklı değerlendirme anlayışının geliştirilmesi, etkin bir geri bildirim sürecinin işletilmesi ve öğrenmenin değerlendirilmesinden ziyade öğrenme için değerlendirmenin ön plana çıkarılması olarak tanımlanan biçimlendirici değerlendirme öğrenme-öğretme sürecinin önemli bir parçasıdır. Biçimlendirici değerlendirmeye olanak sağlayan alternatif (tamamlayıcı) ölçme değerlendirme araçlarının geliştirilmesi ve kullanımı konusunda öğretmen yeterliklerinin iyileştirilmesi amacıyla "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme Videoları" hazırlandı.

Hazırlanan ilk dört video olan "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme I", "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme II", "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme III" ve "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme IV" videoları tüm branş öğretmenlerine yönelik olarak hazırlandı. "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme I" videosunda Süreç Odaklı Değerlendirmeye Duyulan İhtiyaç, "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme II" videosunda Sınıf İçi Değerlendirme ve Biçimlendirici Değerlendirme, "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme III ve IV" videolarında ise Alternatif (Tamamlayıcı) Ölçme ve Değerlendirme Yöntemleri konuları açıklandı.

Biyoloji, fizik, kimya ve matematik branş öğretmenlerine yönelik olarak da "Sınıf İçi Değerlendirme Biyoloji", "Sınıf İçi Değerlendirme Fizik", "Sınıf İçi Değerlendirme Kimya"  ve "Sınıf İçi Değerlendirme Matematik" videoları hazırlandı. Bu videolarda "Biyoloji Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı", "Fizik Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı", "Kimya Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı"  ve "Matematik Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitabı" ölçme araçları örnekleri üzerinden süreç odaklı sınıf içi değerlendirmenin nasıl işe koşulacağı açıklandı.

Branş öğretmenlerine yönelik hazırlanan videolardan önce öğretmenlerimizin ilk dört videoyu izlemesi öneriliyor. Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Süreç Odaklı Sınıf İçi Değerlendirme" videolarına OGM Materyal web sitesinde oluşturulan "Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi" bölümünden erişilebilir.

Videolara erişmek için tıklayınız.

Sınıf İçi Değerlendirme Öğretmen Rehber Kitaplarına erişmek için tıklayınız.


Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.