Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

TEMATİK SPOR LİSELERİ AÇILIYOR

Spor liselerinin olimpik branşlarda yapılandırılması çalışmaları kapsamında; tematik spor liselerinin sayısının artırılması ve olimpik sporlarda branşlaşmaya gidilerek uluslararası spor camiasında ülkemizi temsil edecek sporcuların yetiştirilmesine yönelik toplantı; Genel Müdürümüz Sayın Ercan TÜRK’ün başkanlığında, tematik spor liselerinin açılacağı illerin millî eğitim müdürlüklerinin ortaöğretim bölümünden sorumlu il millî eğitim müdür yardımcıları/şube müdürleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinin okul spor faaliyetlerinden sorumlu il müdür yardımcıları/şube müdürleri ve ilgili federasyonların temsilcileri ile spor lisesi müdürlerinin katılımıyla 07 Haziran 2017 tarihinde Ankara Başkent Öğretmenevi’ nde gerçekleştirildi. 
TEMATİK SPOR LİSELERİ AÇILIYOR

Bakanlığımıza bağlı 67 spor lisesi bulunmakta olup, İstanbul Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor Lisesi ve Ankara TVF Spor Lisesi ilk tematik spor lisesi olarak açılan okullarımızdır. Bu sayının artırılması amacıyla, Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında 19/04/2016 tarihinde imzalanan işbirliği protokolüne göre, tematik spor liselerinin sayısının artırılması ve spor liselerinin bazı spor branşlarında uzmanlaşmayı mümkün kılacak şekilde yapılandırılması öngörülmüştür.

Bu kapsamda yapılan toplantıda; 8 ildeki spor lisesi, tematik spor lisesi olarak belirlenmiş olup,  2017-2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren bu okullarda branşlaşmaya uygun öğrenci alınması planlanmıştır.

 

Bu okullara belirtilen branşlarda öğrenci alınacaktır;

•          Antalya Alanya Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi- Bireysel Sporlar (Yüzme, Bisiklet),

•          Erzincan Spor Lisesi- Bireysel Sporlar (Atletizm, Badminton),

•          Erzurum Aziziye Spor Lisesi- Kış Sporları, (Buz Pateni, Curling, Kayak, Buz Hokeyi, Sürat Pateni),

•          Eskişehir Tepebaşı Eğitimciler Spor Lisesi- Basketbol,

•          İzmir Foça Spor Lisesi-Futbol,

•          Samsun İlkadım Gülizar- Hasan Yılmaz Spor Lisesi- Uzakdoğu Sporları (Judo, Karate, Teakwondo, Jimnastik),

•          Sakarya Serdivan Spor Lisesi- Su Sporları (Yelken, Kano, Kürek),

•          Sivas Ahmet Ayık Spor Lisesi- Bireysel Sporlar (Güreş, Boks).

 

07-06-201707-06-2017

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.