Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ ARAŞTIRMA HAZIRLAMA ÖĞRETMEN REHBER KİTABI" YAYIMLANDIGenel Müdürlüğümüzce öğrencilerimizin Türk dili ve edebiyatı dersi kapsamında öğrencilerin bir araştırma konusu belirleme, konu ile ilgili bilimsel araştırma yöntemlerini aşamalara uygun olarak kullanma, disiplinlerarası ilişkiler kurabilme, edebiyat ve sanat okuryazarlığı geliştirme becerilerini geliştirmeleri amacıyla "Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Araştırma Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı"  Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi'nde yayımlandı.

Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Araştırma Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı'nın temel amacı, Türk dili ve edebiyatı dersi kapsamında öğrencilerin araştırma yapma, araştırma raporu yazma ve yazılan raporu sunma süreçlerinde onlara rehberlik edecek yöntemler konusunda öğretmenlere yol göstermektir. Kitapta edebiyatın bilimsel ve sanatsal yanlarına dair araştırma basamakları ve raporlama sürecine ilişkin verilen bilgilerin, örneklerle desteklenmesine özen gösterilmiştir.

Öğretmenlerimize rehberlik etmek üzere hazırlanan kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde edebiyat araştırmalarının niteliği, araştırma sürecinin sonunda öğrencilerin sergilemesi beklenen davranışların yer aldığı edebiyat araştırmaları çıktıları, araştırma konularının belirlenmesinde dikkate alınması gereken rehber ilkelere, planlama sürecinde öğretmenlerin faydalanabileceği rehber sorulara ve uygulama basamağında kullanılabilecek araştırma konusu önerilerine yer veriliyor. İkinci bölümde edebiyatın sosyal bilimler alanındaki araştırma sürecine uygun bir şekilde incelenmesine yönelik sistematik bir yapı sunuluyor. Üçüncü bölümde ise sanatsal üretime dönük çalışmaların niteliğine ve planlanmasına dair süreçlere değiniliyor. Ekler bölümünde ise hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin süreç boyunca kullanabilecekleri formlara yer veriliyor.

"Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Araştırma Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı" ulaşmak için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.