Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

TÜRKÇEYİ DOĞRU VE GÜZEL KULLANMA MAKALE VE DENEME YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

TÜRKÇEYİ DOĞRU VE GÜZEL KULLANMA MAKALE VE DENEME YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

2017 yılının “Türk Dili Yılı” ilan edilmesi ve dünyanın en zengin dillerinden biri ve millî kimliğimizin ana unsuru olan Türkçemizi korumak, yaşatmak, zenginleştirmek ve gelecek nesillere güçlü bir şekilde aktarmak ve Türk dilini yerinde, doğru, dil kurallarına uygun, açık ve anlaşılır olarak konuşma ve yazma becerilerini geliştirmek amacıyla Bakanlığımız ile Türk Dil Kurumu iş birliğinde resmî ve özel bütün ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler ile öğretmenlere yönelik olarak düzenlenen Dilimiz Kimliğimizdir” konulu “Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışması” ödül töreni 17 Ocak 2018 Çarşamba günü Türk Dil Kurumu Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.

Ödül törenine; Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri IŞIK, Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, Müsteşar Yardımcılarımız Sayın Ferda YILDIRIM, Sayın Muhterem KURT, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Genel Müdürümüz Sayın Ercan TÜRK ile Bakanlığımız bürokratları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ ödül töreninde yaptığı konuşmasında; “Bakanlık olarak Türkçeyi korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere güçlü şekilde aktarmak için Türk dilinin yerinde, doğru ve dil kurallarına uygun ve anlaşılır şekilde konuşulmasını ve yazılmasını istediklerini” ifade ederek "Bir istiklal ve istikbal meselesi atfettiğimiz bu konuda önemli çalışmalara imza attık." dedi. İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında Türkçe ve Türk dili edebiyatı derslerinin müfredatının güncellendiğini hatırlatan Sayın Bakanımız, Türkçe dersi eğitim programında kazanımların, dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 4 temel dil becerisi olarak gruplandığını aktardı. Ses ve harf gruplarında ilk okuma ve yazma sürecini kolaylaştıracak düzenlemelerin de yapıldığını belirten Sayın Bakanımız, uygulamada olan öğretim programında yer alan ses ve harf gruplarının değiştirildiğini ifade etmişlerdir.

Konuşmaların ardından Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ ve Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri IŞIK yarışmada ülke genelinde birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye giren ve Seçici Kurul Özel Ödülünü alan öğretmen ve öğrencilere ödüllerini takdim etmişlerdir. 

 

18-01-201818-01-201818-01-201818-01-201818-01-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.