Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJE HAZIRLAMA ÖĞRETMEN REHBER KİTABI YAYIMLANDI

ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJE HAZIRLAMA ÖĞRETMEN REHBER KİTABI YAYIMLANDI

Günümüzün becerileri arasında en önemli gündem maddelerinden biri proje hazırlamadır. Öyle ki hem gündelik yaşantıda hem de mesleki yaşantımızın hemen her bölümünde projelerin önemli bir yeri vardır. Proje hazırlamanın bireysel, kurumsal ve toplumsal birçok faydasından söz edilebilir. Proje hazırlama yoluyla bireyler; problemlerin çözümüne yönelik eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, bilgiye erişim, bilgiyi işleme, yeniden harmanlama, sorgulama, uzlaşma gibi etkinlikler yapar. Bu yönleriyle projelerin hem bireysel çalışma hem de ekip çalışması için zaman ayırma gibi yararları bulunmaktadır.

Öğretmen ve öğrencilerimizin akademik ve sosyal becerilerini geliştirmek için farklı fırsatlar sunan proje türleri göz önünde bulundurularak TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları projeleri, Erasmus+, e Twinning projeleri gibi ulusal ya da uluslararası alanlara yönelik başvuru yapılabilecek projelerle ilgili kendilerini bilgilendirmek amacıyla Genel Müdürlüğümüz ve Gazi Üniversitesi iş birliği ile  "Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı" hazırlandı.

"Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı" ile öğretmenlere başvuru yapabilecekleri proje türlerine, kapsamlarına ve dikkat edilecek genel hususlara yönelik farkındalık kazandırılması amaçlandı. Rehber kitapta proje hazırlama konusunda temel bilgilere yer verilirken özellikle teknik ayrıntıya girilmemiş; öğretmenlerimize yalın bir şekilde neye, nereden, nasıl ulaşabilecekleri konusunda bilgiler verilmesi hedeflendi.

"Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı" üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; Proje Hazırlamanın Abc'si, Ulusal Projeler, Uluslararası Projeler başlıkları altında verildi. Her bölümü bağımsız olmasının yanında genel olarak bütüncül ve kapsayıcıdır. Ele aldığı konular itibarıyla güncel bilgi ve gelişmeleri de içerecek şekilde hazırlandı. Bu yönlerden rehber kitap; bir yandan yeni başlayanlara temel bilgileri edindirmeyi, diğer yandan da önceden proje hazırlamış ve bu konuda tecrübe sahibi olanlara bilgilerini güncelleme fırsatı vermeyi amaçlıyor.

Ulusal ve Uluslararası Proje Hazırlama Öğretmen Rehber Kitabı'nın tüm öğretmenler ve okul yöneticileri için yararlı olmasını dileriz.

Hazırlanan rehber kitaba ulaşmak için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.