Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Yatılı Öğrencilerin Harçlık Ödemeleri

Yatılı Öğrencilerin Harçlık Ödemeleri

 

2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde belirtilen hedefler doğrultusunda Bakanlığımıza bağlı pansiyonlu okullarda hizmet kalitesinin yükseltilmesi, pandemi nedeniyle öğrencilerin sosyal haklarına erişiminin sağlanması şeffaf ve güvenli bir ödeme sisteminin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.

Öğrenci harçlıklarının banka kanalıyla ödenmesi, pansiyonlu okullarda hizmet kalitesini arttıracağından, pandemi sürecinde öğrencilerin sosyal haklarına erişimlerini hızlandıracağından ve yürütülen çalışmalarda şeffaflık ve standart sağlanacağından önem arz etmektedir.

PTTBank ile Bakanlığımız arasında imzalanan yatılı ve burslu öğrencilere yapılan ödemelerin banka kanalıyla yapılmasını içeren protokol gereği 2021 Şubat ayından itibaren yatılı öğrencilerin harçlıklarının banka kanalıyla ödenmesine başlanmıştır. Böylelikle pandemi döneminde yüz yüze eğitime ara verildiğinden yatılı öğrencilerin sosyal hakkı olan harçlıklarına daha kolay ve düzenli olarak bulundukları yere en yakın PTTBanktan erişimleri sağlanmıştır.

Yatılı öğrenciye yapılacak ödemelerin herhangi bir kesinti (kart, kart basımı, kart aidatı, ilk veriliş,  yenileme, değiştirme ve hesap işletim ücreti vb.) yapılmadan ulaştırılabilmesi için PTTBank ile yapılan protokol gereği pansiyonlu okullarda barınan parasız yatılı öğrencilere PTTBank üzerinden harçlık ödemeleri yapılmaktadır.

Mevcut durumda öğrencinin harçlıklara erişimi sağlanırken ödemelerin Bakanlıktan öğrenciye doğru hareketinde meydana gelen bürokratik iş ve işlemler nedeniyle çeşitli zorluklarla ve gecikmelerle karşılaşılmaktaydı.  Bu sistem neticesinde belirlenen tarihlerde harçlıkların ilgili banka aracılığıyla öğrencilerin hesaplarına direk yatırılması sağlanmıştır. Bu durumda harçlık ödeme iş ve işlemleri azaltılmış ve öğrencilerin ülke genelinde sosyal haklarına erişim tarihleri standart hale getirilmiştir. Harçlık alan veya alamayan öğrencilerin takibi merkezi anlamda Bakanlıktan yapılarak öğrenci harçlıklarına dair iş ve işlemler azaltılarak işlem maliyeti minimuma indirilmiş, Yürütülen işlemler otomasyona kavuşturulmuştur.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlarda öğrenim gören 108.184 parasız yatılı öğrencilere toplam 4.932.108,56 TL tutarında harçlık ödemesi yapılmıştır.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.