Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Okullara Başvuru Takvimi Yayımlandı

Güzel sanatlar liseleri ile spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin 9’uncu sınıflarına öğrenci alınmasına ilişkin iş ve işlemler 29 Mayıs 2017 tarihinde yayımlanan 2017/18 sayılı “Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Okullara Başvuru” Genelgesi kapsamında gerçekleştirilecektir.
Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Okullara Başvuru Takvimi Yayımlandı

9’uncu sınıflara yetenek sınavı ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına başvurular, 01-23 Haziran 2017 tarihleri arasında doğrudan veya posta yoluyla ilgili okul müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuruda bulunan öğrencilerden alanlara göre sınava girecek olanların listeleri 28-30 Haziran 2017 tarihleri arasında okullarda ve okulların internet sayfasında ilan edilecektir.

Geçici koruma altında olan yabancı uyruklu öğrenciler ile rehberlik ve araştırma merkezleri bünyesinde hizmet veren özel eğitim değerlendirme kurulu kararı doğrultusunda özel eğitime ihtiyacı olan ve kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler de bu Genelge kapsamında kendi aralarında beceri/yetenek sınavına alınacaktır. Geçici koruma altında olan yabancı uyruklu öğrencilerden beceri/yetenek sınavında başarılı olanlar kontenjan dışında her şubeye 2’şer öğrenci olmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüklerindeki öğrenci nakil ve yerleştirme komisyonlarınca yerleştirilecektir.

 

Yetenek Sınavında Baraj 50

 

Öğrenci seçimine ilişkin yetenek sınavı; bölümler bazında 03-07 Temmuz 2017 tarihleri arasında tek aşamalı olarak okullarda oluşturulacak komisyonlar tarafından yapılacaktır. Sınavda 50 puan barajının altında kalan öğrenciler başarısız sayılarak değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Listeler 7 Temmuz´da ilan edilecek. 

 

Sınav sonucunda en yüksek puan alan öğrenciden aşağıya doğru yapılan sıralamaya göre bölümler bazında belirlenen kontenjan kadar asil ve yedek öğrencilerin yer aldığı listeler 07 Temmuz 2017 tarihi mesai bitiminde okullarda ve okulların internet sayfalarında ilan edilecektir. Kayıtlar sonucunda açık kontenjan bulunması durumunda; yedek listeden puan sırasına göre açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar tespit edilerek, 17 Temmuz 2017 tarihinde okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilerek ayrıca öğrenci velilerine bildirilecektir.

 

 

2017/18 sayılı Genelge için tıklayınız.


02-06-201702-06-201702-06-201702-06-2017

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.